Fizyomed Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

Opening Hours : Pzt/Cm - 8:00 - 19:00 / Cts - 8:00 - 16:00
  Contact : +90 312 441 95 66 (pbx)

DİZ AĞRILARI

Diz Ağrıları Fizik Tedavi

Diz, travmaya en çok maruz kalan ve bu sebeple ağrı yakınmasına en sık yol açan eklemdir. Bunun nedeni dizin basışta, yürüyüşte, çömelmede, kalkmada ve eğilmede büyük rol oynuyor olmasıdır.

Mekanik olarak diz ekstansiyonda büyük bir stabilizeye, fleksiyonda ise büyük bir mobilizeye sahiptir. Stabilite durma ve yürüme, mobilite ise yürüme, koşma ve düzensiz zeminlere ayağın uyumu için gereklidir.

Diz Ağrıları Tedavi Merkez AnkaraDiz Ağrıları Tedavi Merkez Ankara

Diz eklemi ve çevresindeki yumuşak dokular, yerçekimine karşı ayakta durma, yürüme sırasındaki stabilite ve mobilitenin oluşumunu sağlar. Diz, anatomik pozisyonundan dolayı travmaya da açık olduğundan kas-iskelet sistemi hastalıklarından en fazla etkilenen eklemdir.

Bunun yanında dejeneratif, enfeksiyoz, enflamatuar ve primer neoplastik hastalıkları da sıklıkla gözlenir. Bu hastalıklar diz ekleminde ağrı ve uzun süre devam edebilen fonksiyon kaybına neden olur. Optimal fonksiyonel düzelmenin sağlanabilmesi için diz hastalıklarının doğru şekilde teşhis edilmesi ve uygun tedavinin yapılması önemlidir.