Fizyomed Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

Opening Hours : Pzt/Cm - 8:00 - 19:00 / Cts - 8:00 - 16:00
  Contact : +90 312 441 95 66 (pbx)

OSTEOPOROZ (KEMİK ERİMESİ)

Genellikle kadınlarda görülen kemik erimesinde, yaşın ilerlemesi ile kalsiyum içeriğini kaybeden kemikler zayıflayarak kolay kırılabilir hale gelir. Bunun sonucunda ağrı oluşur. Belirgin risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir:

-Kadın olmak

-50 yaşın üstünde olmak; yaş arttıkça yoğunluğunu kaybeden kemikler zayıflamaktadır.

-Menopoza girmiş olmak; menopoza girmiş kadınların ortalama üçte birinde osteoporoz gelişmektedir. Bunun sebebi östrojen düzeyindeki azalmadır.

-Erken menopoza girmek veya yumurtalıkların operasyon ile alınmasını takiben cerrahi (yapay) menopoza girmek.

-Erkeklerde erkek cinsiyet hormonu olan testosterondaki azalma ile kemik kütlesi de azalabilmekte, gonad fonksiyonunun işlevinin herhangi bir nedenle azalması osteoporoza bağlı kırıklara yol açabilmektedir.

-Düşük kalsiyum içeren yiyeceklerle beslenmek ve vitamin D eksikliği.

-Yeterli fiziksel aktivitede bulunmamak, hareketliliğin ve egzersizin az olması; egzersizin kemik kütlesini artırdığı, kemikleri kuvvetlendirdiği kanıtlanmıştır.

-Ailede osteoporozlu kimselerin bulunması; kırıklara yatkınlığın bir kısmı kalıtsaldır. Annelerinde omurga kırığı öyküsü olan genç kadınlarda da kemik kütlesinde azalmaya rastlanmaktadır.

-Kısa boylu ve ince yapılı kişiler, iri yapılı, kilolu kişilere göre daha fazla osteoporoz riski taşımaktadırlar.

-Beyaz tenli, açık renk gözlü olmak.

-Sigara içmek

-Alkollü ve kafeinli içecekleri fazla tüketmek.

-Kortikosteroidler, lityum, alüminyum, antikonvülzanlar, antiasitler, antikoagülanlar, siklosporin, tiroid ilaçları ve bazı kanser ilaçları gibi bazı ilaçları uzun süreden beri veya yüksek dozlarda kullanıyor olmak.

-Şeker hastalığı, tiroid veya paratiroid bezinin fazla çalışması, mide-barsak operasyonu geçirmiş olmak, uzun süren hareketsizlik, felçler, bazı romatizmal hastalıklar ve diğer bazı hormonal hastalıklar osteoporoza neden olabilmektedirler.

Bütün bu nedenlerden dolayı osteoporoz hastalığının sebebinin araştırılmasında, tanı konma aşamasında ve takibinde sadece muayene yeterli değildir; film, kemik yoğunluğu ölçümleri, kan ve idrar incelemeleri de gerekmektedir.