Fizyomed Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

Opening Hours : Pzt/Cm - 8:00 - 19:00 / Cts - 8:00 - 16:00
  Contact : +90 312 441 95 66 (pbx)

ROMATİZMAL HASTALIKLAR

Vücudumuzun hareket etmesini sağlayan kaslar, kemikler, eklemler ve bu yapıları birleştiren bağlarda ön planda ağrı ve hareket kısıtlılığına, bazen de şişlik ve şekil bozukluğuna neden olan hastalıklara genel olarak romatizma adı verilmektedir. Romatizma tek bir hastalık değildir. 200’e yakın hastalık bu sınıfa girer. Eklem romatizmaları (osteoartrit, romatoid artrit), yumuşak doku romatizmaları (fibromiyalji, boyun ağrısı, bel ağrısı) ve kemik erimesi (osteoporoz) bunlar arasında en sık görülenleridir.

Başlıca iki alt gruba ayrılır;

  • İltihabi Romatizma (Romataid Artrit, Ankilozan Spondilit): İltihabi romatizmaların ancak remisyon dediğimiz iyileşme dönemlerinde belli eklemlere sınırlı olarak fizik tedavi-rehabilitasyon uygulanmaktadır.
  • Yumuşak Doku Romatizmaları (Fibromiyalji): Genellikle kadınlarda gençlik yıllarından itibaren en sık görülen  boyun-sırt ve bel ağrısı nedenidir. Bu ağrılar genellikle; hava değişimleri, yorgunluk, uyku bozukluğu ve stresle yakından  ilgilidir. Sıcak uygulama ve masaj sayesinde rahatlama sağlanabilir. Fizik tedaviye olumlu yanıt verir.